Yazan: Serhan Karasu

Tuvalet yanlışları

14/01/2014

Evinize bir yavru köpek aldığınızda, hazır olmanız gereken birkaç konudan biri de, tuvalet konusudur. Çoğu insanın sandığının aksine, köpekler, kendi kendilerine tuvalet alışkanlığı edinemezler. Onlar için, hemen hemen her yer, tuvalet için uygun bir bölgedir. Özellikle yavru köpekler, bu düşünce yüzünden, fazlasıyla yanlış yapabilirler. Yazının başlığına bakarak, bu yanlışlar üzerine konuşacağımızı sanıyorsanız, yanılıyorsunuz demektir.

Yavru bir köpeğin çişini eve yapması, ancak bir bebeğin altını ıslatması kadar yanlıştır. Doğru yere yönlendirilmemiş bir köpek yavrusunun, çişini halıya veya salonun ortasına yapması kadar doğal bir durum olamaz. Asıl sorun, bu durum karşısında, insanların yaptığı yanlışlardır. Tuvaletini yanlış yere yapan bir yavruya; kızmak, bağırmak, ensesinden tutup silkelemek, poposuna gazeteyle vurmak, burnunu tuvaletini yaptığı yere sürtmek gibi davranışlar, ne yazık ki köpek sahipleri arasında yaygın davranışlardır. İşte bahsedeceğimiz gerçek yanlışlar, bunlardır.

Tamamen doğal bir ihtiyaç olarak tuvaletini yapan bir köpeğin ceza alması, onun için pek de anlaşılabilir bir durum değildir. Hele hele eski bir paspasa rahatlıkla çişini yapabilirken, evdeki pahalı iran halısının üzerine tuvaletini yaptığı için işittiği azar, sadece onun kafasını karıştıracaktır. Tuvalet eğitiminde yapacağınız en büyük yanlış, köpeğinize, şiddet ve ceza içeren yöntemlerle bir şeyler anlatmaya çalışmanızdır. Tuvaletini eve kaçıran bir köpeğe “kötü köpek” demek bir işe yaramaz ama bunun yerine her seferinde kendinize “kötü insan” diyebilirsiniz, çünkü büyük bir ihtimalle , köpeğiniz, sizin ihmaliniz yüzünden içeriye tuvaletini yapmıştır.