Yazan: Serhan Karasu

Peki siz söz verebilir misiniz?

24/03/2014

Yapabilecekleri ve yapamayacakları var bir köpeğin. Her söylediğinizi anlayamaz örneğin ama sesiniz biraz yükselse, ürker hemen, üzülür sizi kızdırdığına. Neden işe gitmeniz gerektiğini anlayamaz pek fazla, yine de, geldiğinizde sevinçle sıçrar üzerinize. Yemek yapamaz belki, ya da çay demleyemez siz kalkmadan ama evlilikleri kurtardığı çok görülmüştür, kavgalıları barıştırdığı, öfkelenenleri yatıştırdığı…

Bir köpektir o her şeye rağmen. Kimi zaman, çiğneme çubuğu yerine terliklerinizi kemirebilir. En kıymetli halınızı da pisletebilir ama suyunu dökseniz yere yanlışlıkla, o vurmaz size, kızmaz. Ağlasanız, anlamaz belki neden ağladığınızı oysa yine de yalar şefkatle, yanaklarınızdan süzülen gözyaşlarınızı. Yalan söyleyemez örneğin, kazık atamaz, nabza göre şerbet vereyim dese, hiç beceremez. Arabanız varmış yokmuş, gömleğiniz markaymış ya da pazardan alınmaymış düşünmez. Neredeyse servet verdiğiniz cep telefonunuza bakmazken, çıldırabilir 1 liraya aldığınız bir topa.

İşte böyledir köpekler, yapabilecekleri ve yapamayacakları şeyler vardır. Sizi terk edip gidemez örneğin, zamanla sıkılıp yeni hobiler edinemez. Öyle bekler sizi evde, sabır ve sadakatle. Sevemeyenlere inat, karşılıksız sever sizi. Peki siz söz verebilir misiniz onu terk etmeyeceğinize? Ara sıra, küçük yanlışlar yapınca, dövüp sövmeyeceğinize… Peki siz söz verebilir misiniz, onu bir ömür seveceğinize?