Yazan: Serhan Karasu

Labrador Retriever

22/02/2014

Labradorlar sevimli, oyuncu, zeki ve enerjik köpeklerdir. Sahipleri ile yakın ilişkide olmayı severler. Orijinal görevi sudaki avı bulu getirmek olduğundan suya bayılır. Eğer havuzlu bir evde yaşıyorsanız ve köpeğiniz bir kez suya girmenin tadını almışsa, arkanızı her döndüğünüzde, onu, havuzda yüzerken görebilirsiniz. Bu yüzden, köpeğinizin havuza girmesini kontrol altında tutamıyorsanız, ilk yapmanız gereken şey, ona, havuzdan nasıl çıkacağını öğretmek olmalıdır. Bu, ileride, onun hayatını kurtarabilir.

Eğer köpeğinizi dairede besliyorsanız, ona, muhakkak gerekli egzersiz imkânını sağlamalısınız. Fazlasıyla enerjik olan bu ırk, enerjisini yöneltecek bir görev bulamadığında, ilgisini tamamen yaramazlığa yöneltecektir. Ayrıca en çok hoşuna gidecek oyun, bulma-getirme, atma-getirme oyunları olacaktır. Bu getirme içgüdüsünün, henüz yavruyken ortaya çıkması, fazlasıyla olasıdır. Köpeğinizin, çoraplarınızı, giysilerinizi size getirdiğini sıkça görebilirsiniz. Bunun için ona kızmanız ise, sadece, eşyalarınızı size getirmek yerine, sizden kaçırmaya çalışmasını sağlar. Yapılacak en mantıklı şey, ona, istediğiniz doğru nesneleri getirmeyi öğretmektir.

Labrador, zeki bir ırktır. Erken yaşta eğitilmesi halinde birçok şey öğrenebilir. Çocuklara karşı yumuşak bir ırktır. Labrador sahiplerinin en çok dikkat etmesi gereken şeylerden biri ise, köpeklerinin beslenmesiyle ilgilenmektir. Oldukça obur bir ırk olan labradorlar, doymak nedir bilmeyebilirler. Sağlıkları açısından, kilo kontrolü için, sürekli olarak bir veterinerle temasta olunmalıdır.