Yazan: Serhan Karasu

Boxer

03/07/2014

Bir Boxer sahibi olan olarak, öncelikle, Boxer sahiplerine, Allah kolaylık versin diyorum. Yanlı davranmadan yapamayacağım ve bana göre, dünyanın en tatlı köpeklerinden birinin Boxer olduğunu söyleyeceğim. Allah kolaylık versin kısmına gelince, Boxer’ın o bitmek tükenmek bilmeyen enerjisiyle başa çıkmaya çalışacaklar için bu sözümü bir kez daha tekrarlamak isterim.

Boxer, enerji dolu bir köpektir. Onu yormak neredeyse imkânsızdır. Heyecanlı ve itaat etmeye hazırdır. Çok hızlı öğrenir. Sabırsızlığı, biraz da sevecenliğinden kaynaklanır. İnsanlar tarafından sevilmek için acelecidir. Çocuklara karşı oldukça naziktir fakat fazla hareketli olduğu için zaman zaman ufak kazalar meydana gelebilir. Bunu engellemek adına çok küçük çocuklarla, gözetimsiz bir şekilde bırakılmamalıdır.

Bu sevecen köpeğin ömrü, diğer köpeklerle kıyaslandığında, ne yazık ki pek uzun sayılmaz. Boxer’ların ortalama ömrü, 10 yıl civarıdır. Bu oyuncu köpek, ömrünü, sahibiyle birlikte, hareketli bir şekilde geçirmek ister. Bekçi ve koruma köpeği olarak kullanılabilse de, Boxer, sürekli sahibiyle yan yana olmayı tercih eder. Bu özelliği, yeterli egzersiz imkanı sağlanırsa, onu, evde beslemek için ideal bir köpek haline getirir. Kısa tüylü olması da apartman hayatı için bir avantajdır fakat bu onu soğuğa karşı biraz dayanıksız kılar. Yağmurlu havalarda çok gezdirilmemeli ve eve geldiğinde iyice kurutulmalıdır, aksi halde romatizmal sıkıntıları olması mümkündür. Ayrıca, sürekli diş kontrolü gerektiren bir ağız yapısı vardır.

Eğer Boxer beslemek isteyen biriyseniz ve yeterli egzersiz imkânını sağlayacağınızdan eminseniz bir an bile tereddüt etmeden bu sevimli ırka sahip olun derim. Tüm Boxer sahiplerine de, köpekleriyle beraber, bir ömür mutluluklar dilerim.