Yazan: Serhan Karasu

Alman Çoban Köpeği

23/07/2014

Bir çok insanın, Alman Kurdu ya da sadece Kurt Köpeği adıyla bildiği bir ırktır Alman Çoban Köpeği. Gösterişli ve güçlü bir köpektir. Bakışları duygulu ve anlamlıdır. Sahibine inanılmaz bir şekilde bağlıdır. Koruma içgüdüsü çok gelişmiş olan Alman Çoban Köpeği, ayrıca, bomba veya narkotik köpeği olarak da tercih edilen bir ırktır.

Alman Çoban Köpeği, itaatkâr bir köpektir. Sahibi için, yapmayacağı şey yok gibidir. Bahçeli bir ev, onun için gayet uygun bir yaşam alanıdır. Eğitimine erken başlamak önemlidir. Eğer yanlış davranışlarla büyütülürse, hırçınlaşabilir, bunun yanında, havlamaya müsait bir ırktır. Gelen potansiyel tehlikeyi durdurmak ya da sahibine bildirmek için havlamak ister. Sahibi ve ailesiyle beraber çok sıcak ve mutlu bir ruh halinde olmasına rağmen yabancılara karşı mesafelidir. Asla agresif bir köpek değildir fakat günümüzde, yanlış eğitim nedeniyle agresifleştirilmiş birçok Alman Çoban Köpeği görmek mümkündür. Çocuklarla iyi anlaşır. Eğitim alma düzeyi çok yüksektir, körlere rehber köpek olarak çok tercih edilmesinin sebebi de budur.

Zekâsı ve cesareti ile ön plana çıkan Alman Çoban Köpeği, apartman dairesinde beslemek için ise hiç de uygun bir ırk sayılmaz. Bahçeli bir ev için ise, tam anlamıyla ideal bir ırk olduğu söylenebilir.